تبلیغات
راه ما - مدیریت گردشگری و کارشناسی ارشد گردشگری (جهانگردی) - یادداشت شب آزمون
یادداشت شب آزمون

یادداشت زیر مطلبی است که خانم حکیمه نصیری زحمت نوشتن آنرا کشیده اند و آنرا بازنشر می کنیم.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

بالاخره به لحظات آخر نزدیک شدید روزهای ابتدایی شروع مطالعه چقدر نقشه‌‌ها و برنامه‌ها و آرزو‌ها برای این چنین روزی داشتید. کتاب‌هایی که می‌خواستید چندین دور بخوانید، درصدهای عالی‌ای که برای خود تنظیم می‌کردید رتبه‌های خیلی خوبی که متصور می‌شدید و کلی آرزوهای خوب تا در چنین روزی به هدفتان برسید.

صرف‌نظر از میزان نزدیکی یا دوری برنامه‌های ابتدایی و واقعیتی که در روز پایانی با آن روبرو هستید، صرف‌نظر از انتظاراتی که از خود داشتید و به وقوع پیوست یا به تاریخ، صرف‌نظر از مسایل پیش‌بینی شده یا نشده‌ای که بر روند کارتان تاثیر گذاشت، الان لحظه‌ای است که شما باید به عنوان نقش اول این صحنه از زندگیتان آن‌چنان مسلط و با مهارت ایفای نقش کنید و جزء به جزء صحنه را کنترل کنید که تحسین همگان را برانگیزاند.

از آن‌جا که راه ما تا لحظات آخر و حتی پس از آن نیز داوطلبانش را همراهی می‌کند چند نکته‌ی ای که در ادامه بدان می‌پردازیم کمک خواهد کرد تا آن دسته از دوستان که عملکرد قابل تقدیری داشته‌اند آزمون بهتر و بهتری را پشت سر بگذارند و آن‌دسته که به هر دلیلی کم‌تر سرمایه‌گذاری کرده‌اند زود از میدان به در نشوند. در هر صورت لازم است تا آخرین لحظه امیدوار باشید. (اصل موضوع را در ادامه مطلب بخوانید .... )

روز قبل از آزمون

روز قبل از آزمون را به مرور مطالب مهمی که پیش از این بارها تکرار شده‌اند سپری کنید. مطالعه برای یادگیری تنها اتلاف وقت و انرژی محسوب می‌شود. حتی استراحت مطلق بهتر از خواندن مطالبی است پیش از این نخوانده‌اید یا این‌که برایتان مبهم و پیچیده است چرا که چنین مطالبی شما را خسته و ذهن را آشفته می‌کند.

 شب قبل از آزمون

این شب را به استراحت بپردازید.

البته در شرایط ویژه چنان‌چه استراحتتان هم به نوعی درس خواندن است و "به شرط آن‌که تسلط فوق‌العاده‌ای روی خود داشته باشید" بنا به تجربه‌ی شخصی مرور نکات تا قبل از زمان خواب نه تنها اضطرابی به شما وارد نمی‌کند بلکه لذت‌بخش هم خواهد بود.

ذهنتان را درگیر مسایل حاشیه‌ای و شایعات احتمالی و حرف‌های بی‌پایه نکنید.

وسایلی که فردا لازم دارید را آماده کنید و بعد به رختخواب بروید:

1.       کارت ورود به جلسه و سنجاق (درست بودن تک‌تک اطلاعات کارت را بررسی کنید. حتی ممکن است هنگام پرینت کارت، موردی دچار مشکل شود مثلا اگر کارت خود را ابتدا به Word انتقال داده باشید و بعد پرینت گرفته باشید ممکن است برخی از شماره‌ها مثل شماره داوطلبی به صورت تعدادی علامت سوال چاپ شود.)

2.       کارت شناسایی معتبر

3.       مداد و پاک‌کن مناسب

4.       ساعت

5.       بطری کوچک آب (می‌توانید یک یا دو حبه قند داخل آن بیاندازید)

6.       یکی دو عدد خرما

برای این‌که خواب راحت‌تری داشته باشید:

در ابتدای شب  برنامه‌ی شام سالم و سبک و مغذی برای خود ترتیب دهید.

از هیجاناتی که آرامش شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد دوری کنید.

دیر نخوابید و با احتساب این‌که صبح روز امتحان پس از کسب آمادگی‌ کوتاهی که در ادامه بدان می‌پردازیم، صرف صبحانه، طی مسافت تا حوزه، ترافیک احتمالی و ... باید حدودیک ساعت قبل از شروع آزمون در حوزه حاضر باشید ساعت مناسبی را برای 7 ساعت خواب کامل و مفید در نظر بگیرید.

وقتی به رختخواب می‌روید ذهنتان را درگیر مرور و به خاطر آوری نکات و مطالب درسی نکنید. وقت خواب را فقط باید استراحت کرد.

 

صبح روز آزمون

علاوه بر این‌که زنگ بیداری خود را تنظیم می‌کنید برای اطمینان بیش‌تر، از یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بخواهید صبح‌بخیر جانانه‌ای به شما بگویند.

حتما صبحانه‌ای مقوی و کامل بخورید.

چند دقیقه‌ی با خلاصه‌نویسی یا نکات یکی از دروسی که بیش‌تر مورد علاقه‌تان است خلوت کنید. این استارت مناسبی است که ذهنتان را گرم می‌کندتا برای پرداختن به بقیه‌ی مطالب در جلسه‌ی آزمون آماده‌تر باشد.

لباس و کفشی راحت بپوشید و با احساسی خوب منزل را ترک کنید. شما به میدان کارزار نمی‌روید بلکه ضیافتی است که در آن خودتان را به تلاش‌ها و زحمات خود میهمان می‌کنید.

پس از پیدا کردن صندلی خود از روی شماره داوطلبی اگر احتمالا صندلی‌تان در جای مناسبی قرار نداشت مثلا نور فضا مناسب نبود، خیلی نزدیک در ورودی یا محل رفت و آمد ناظرین حوزه بود یا ... از مسوول حوزه تقاضا کنید تا جای مناسب‌تری برای شما در نظر بگیرد چون همیشه پس از بسته شدن درب سالن صندلی‌ افرادی که به هر دلیل در آزمون غیبت دارند خالی می‌ماند.

وارد جلسه که می‌شوید همه را هم‌آزمون‌های واقعی خود ندانید. خیلی از صندلی‌هایی که پر شده به خیلی از دلایل به جز برنامه‌ی اساسی برای ادامه در این رشته پر شده است. حتی بعضی‌ها برای تفریح آزمون می‌دهند. گروه اصلی‌ای که قراراست شما از میانشان برای ادامه تحصیل برگزیده شوید در واقع خیلی کم‌تر از آمار و ارقامی است که صرفا در جلسه‌ی آزمون حاضر می‌شوند.

ممکن است چند دقیقه قبل ازشروع آزمون افراد دور و برتان ادعاهای جالبی درباره‌ی میزان دانش وآمادگی خود داشته باشند سعی کنید با آرامشی عمیق،خود را مدیریت کنید..

با نام خدا و توکل به او و اعتماد به داشته‌های خودتان آزمون را شروع کنید.

ابتدا مشخصات خود را روی دفترچه و پاسخ‌برگ چک کنید و توجه داشته باشید پایین پاسخ‌برگ از شما خواسته شده است مشخصات خود را بنویسید.

اگر به خودتان کمک کنید و ذهنتان آرام باشد با باز کردن دفترچه تمام آن‌چه خوب خوانده‌اید به سرعت به سراغ ذهن شما می‌آید و به صورت معجزه‌آسا سوالات دفترچه در قالب مطالبی که قبلا خوانده‌اید در ذهنتان هایلایت می‌شود. بنابراین نگران سردرگم شدن در میان انبوه اطلاعات خود و یا فراموشی‌های آنی نباشید.

به هیچ عنوان نگاهی اجمالی به همه سوالات نیاندازید. چون ممکن است با دیدن برخی از سوالات دچار دیدگاهی غیرواقع‌بینانه شوید و فضای ذهنی‌ای برای خود ایجاد کنید که بر برآیند کارتان تاثیر مفیدی نداشته باشد.

به ترتیبی که برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اید به پاسخ‌گویی به دروس مختلف بپردازید. فقط در این میان با دیدن سطح سوالات هیجان‌زده نشوید. البته اگر تاکنون در این زمینه تمرین یا برنامه‌ی دقیقی نداشته‌اید به ترتیب سوالات دفترچه به پاسخ‌گویی بپردازید.

آزمون ارشد صد در صد قابل پیش‌بینی نیست اگرچه ساختار کلی‌ای دارد که همگی کمابیش با آن آشنا هستیم ولی این خصلت کنکور است که ممکن است با انتظارات شما تفاوت‌هایی داشته باشد. پس اگر در چیدمان، نحوه‌ی طرح یا ادبیات سوالات تغییراتی دیدید اصلا غافلگیر نشوید. به ویژه شما داوطلبان قوی‌تر، مطمئن باشید داوطلبان دیگر که عملکردشان برای شما تعیین کننده هست نیز به‌طور کلی منابع، زمان و توان تقریبا مشابهی را در اختیار داشته‌اند و اگر برخی از سوالات در حیطه‌ی آشنایی شما نیست برای بیش‌تر داوطلبان دیگر هم همین‌طور است.

می‌توانید برای نحوه‌ی مدیریت زمان و تست‌زنی به یادداشتی که پیش از این در این زمینه ارایه شد مراجعه کنید.

 

در نهایت یه حرف دوستانه:

رویا داشته باشید،زندگی یه جور ماجراجوییه و همیشه راه‌های زیادی برای موفقیت وجود داره. بدونید اونی که به خدا امیدواره، امیدش در کردارش آشکاره. پس تلاش‌های مفید شما نتیجه‌ی دلخواهی برای شما به ارمغان میاره.

 

/acb:loop_postمدیر طراحی ثانویه قالب : مدیر طراحی ثانویه قالب :